Press ESC to close

Najlepsze filmy dokumentalne: Przegląd godnych uwagi filmów dokumentalnych z różnych dziedzin

Zagłębiając się w świat dokumentalnych filmów, nie sposób skupić uwagi tylko na jednym gatunku czy temacie. Odkryjmy razem fascynujący świat dokumentów i odwiedźmy różne dziedziny, od historii, przez naturę, kulturę aż po sport.

Historia:
Pierwszym, wartym uwagi dokumentem jest Muzeum Barw i Szmink, czyli film dokumentalny opowiadający o nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, którym zafascynowana była młoda dziewczyna, Dita Kraus. Kolejnym filmem, który porusza temat historii i obozów koncentracyjnych jest Ostatni Romans Niemcy-Żydów, przedstawiający historie miłości żydowskich kobiet i ich mężczyzn podczas II wojny światowej.

Natura:
Wspinaczka na ścianach K2 to film dokumentalny ukazujący walkę z naturą – wspinaczy próbujących zdobyć ten niezwykle wymagający szczyt. Inny film, a zarazem fascynujące wciągające do świata natury, to film przyrodniczy Ostatni Królowie: Na tropie jaguara, w którym przyglądamy się życiu tych pięknych zwierząt.

Kultura:
Naszą uwagę zwraca również między innymi film dokumentalny o muzyce, Nathaniel Rateliff i Nocne Uskrzydlenie w Colorado, przedstawiający doświadczenia artystów podczas sesji nagraniowej i koncertu. Warto również zerknąć na Cities of Sleep, poznający życie bezdomnych we współczesnej Indie, z uwzględnieniem ich codziennych potrzeb i doznań.

Sport:
Największym zainteresowaniem cieszy się film o futbolu w Argentynie, o zespole i jego oddanych kibicach, zatytułowany Typiaki – futbol we krwi. Jedną z ciekawych propozycji w dziedzinie sportu jest również film o bieganiu, wolności i leczeniu depresji – Na biegunach.

Podsumowując, świat dokumentalnych filmów zaskakuje nas swoją różnorodnością. Przenosi on nasze myśli w różne kierunki i kieruje uwagę na coraz to inny temat. Być może dzięki takim produkcjom, zyskamy szersze spojrzenie na świat i zobaczymy, że nasze codzienne problemy nie są takie straszne jakie wydają się nam na co dzień.