Press ESC to close

Historia konklawe 1978 i wybór papieża Jana Pawła II

W 1978 roku, kiedy Kościół katolicki był prześladowany, kościół w Polsce wezwał do wyboru nowego papieża. Kościół zorganizował konklawe, w którym kardynałowie wybierają nowego papieża i wybrali Jana Pawła II.

Wybory odbyły się 29 kwietnia 1978 roku. W tym czasie kościół przeżywał kryzys, a na stanowisko nowego papieża było tylko pięciu kandydatów. Kościół musiał czekać prawie dwa lata na wybór nowego papieża, ponieważ stary papież zmarł.

W tym czasie kościół ucierpiał z powodu sowieckiej okupacji kraju i był bardzo zagrożony delegalizacją. W 1981 roku kościół został oficjalnie przywrócony, a kościół był pod przewodnictwem papieża Jana Pawła II.

Kim był papież Jan Paweł II?

Jan Paweł II urodził się 2 maja 1920 roku w Wadowicach, małym mieście w Polsce. Został księdzem 2 czerwca 1939 roku i służył kościołowi przez prawie 40 lat.

Był arcybiskupem krakowskim, szefem misji dyplomatycznej Watykanu w Polsce i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. W czasie swojego pontyfikatu został mianowany najwyższym papieżem Kościoła katolickiego.

Za życia Jan Paweł II był wielkim przykładem odwagi i wytrwałości. Walczył z reżimem komunistycznym w Polsce. Pomagał także prześladowanemu przez komunistów narodowi polskiemu i udzielał moralnego wsparcia ofiarom reżimu komunistycznego.

Stał również w obronie praw Kościoła katolickiego. W Watykanie sprzeciwiał się legalizacji aborcji i legalizacji kontroli urodzeń.

Jak działało konklawe?

Pierwsze wybory papieża odbyły się w 1521 roku. Po śmierci papieża Grzegorza XV, kardynałowie zaczęli wybierać następnego papieża. W 1522 roku konklawe zdecydowało, że odbędzie się druga elekcja.

W 1523 roku pierwszym papieżem został wybrany kardynał Francesco Sforza. Jednak po zaledwie dziewięciu miesiącach zmarł. W 1527 roku na nowego papieża wybrano kardynała Alessandro Farnese. Jednak on również zmarł w ciągu sześciu miesięcy.

W 1534 roku na nowego papieża wybrano kardynała Giulio de’ Medici. Jego panowanie trwało tylko dwa lata i był pierwszym papieżem, który zmarł po objęciu urzędu. W 1545 roku kardynał Giovanni del Monte został wybrany na nowego papieża. Był on jedyną osobą, która żyła przez całą kadencję konklawe.

W 1559 roku na nowego papieża wybrano kardynała Girolamo Aleandro. Był on pierwszym Włochem, a także pierwszym papieżem spoza Europy. W 1565 roku na nowego papieża został wybrany kardynał Antonio Maria Maddalena dei Pazzi.

W 1572 roku na nowego papieża wybrano kardynała Girolamo Simoncelli. Był on jedynym papieżem spoza Włoch. W 1604 roku na nowego papieża wybrano kardynała Carlo Emidio Piccolomini. Był on ostatnim papieżem, który zmarł podczas pełnienia urzędu.